Lekarze alarmują: Nigdy nie śpij na prawym boku – jest to niezdrowe.

Na którym boku zwykle sypiasz? Czy trudno jest Ci określić, w jakiej pozycji byłoby Ci najlepiej spać? Czy będziesz bardziej wypoczęty śpiąc na plecach? A może na brzuchu?

Niektórzy ludzie znają odpowiedź na to pytanie, jednak wielu ma wątpliwości za każdym kolejnym razem, gdy walczą z bezsennością. Otóż według ekspertów najzdrowiej jest spać na lewym boku. Dr John Douillard wyjaśnia, w jaki sposób spanie na lewym boku może być idealnym sposobem, by dać ciału szansę na prawdziwy wypoczynek.

Oto kilka powodów:

Kręgosłup i oddech

Spanie na plecach nadmiernie obciąża górną część pleców i biodra, a także pozostawia dolną partię pleców w zawieszeniu, co na dłuższą metę jest niebezpieczne. Z kolei pozycja na brzuchu nadweręża dolną partię pleców i kark. Za to spanie na boku zapewnia optymalny przypływ powietrza podczas oddychania.

Trawienie

Jak pisze dr Douillard, kiedy śpisz na lewej stronie, pokarm łatwiej przechodzi przez jelito cienkie i trafia do jelita grubego. Dlatego po jedzeniu dobrze jest odpocząć przez 10 minut w pozycji leżącej na lewym boku. Dzięki temu pokarm będzie strawiony lepiej, a Ty szybciej wyjdziesz ze stanu ociężałości po jedzeniu.

Krążenie limfy

Dr Douillard wyjaśnia, że większość układu limfatycznego jest ulokowana po lewej stronie ciała. Jeśli dochodzi do jego zatkania, to ma to miejsce zwykle po lewej stronie. Spanie na lewej stronie sprawia, że siła grawitacji pomaga w krążeniu limfy odciążając w ten sposób serce i śledzionę. Oczywiście ma to związek z tym, że serce i śledziona są ulokowane po lewej stronie ciała.

Według dr. Stevena Parka zajmującego się snem, jeśli starasz się na siłę zmienić pozycję, w której śpisz, może to pogorszyć sytuację, ponieważ zniszczysz w ten sposób swoje nawyki związane ze snem.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!