Chroń się przed wyczerpaniem. Jak rozpoznać negatywną osobę.

Niezwykle ważną i pozytywną umiejętnością każdego, zwłaszcza dorosłego człowieka jest empatia. Okazywanie współczucia jest szczególnie ważne w relacjach z bliskimi nam osobami.

Niejednokrotnie dzieci mają w sobie więcej empatii niż dorośli. Jeżeli osoby z naszego otoczenia zwracają uwagę na nasze negatywne zachowanie w tej kwestii, warto przeanalizować co robimy źle. Nigdy nie jest za późno na zmiany.

Pamiętajmy, że nie należy nigdy z góry bagatelizować problemów bliskich nam osób. Każdy z nas ma inną wrażliwość i mamy prawo czasem przejmować się błahymi sprawami. Ponadto, to co dla jednej osoby może wydawać się błahe, dla innej może być bardzo poważną sprawą, która wręcz spędza sen z powiek.

Nauczmy się przede wszystkim słuchać innych. Czasem nasi bliscy nie oczekują rad, tylko właśnie wysłuchania. Pomoże to w rozładowaniu napięcia.  Niebezpieczna staje się sytuacja, gdy jakaś osoba ciągle obarcza nas swoimi problemami i wpędza nas w zły nastrój. Nie powinniśmy się czuć temu winni.

Mamy prawo czuć się przytłoczeni czyimiś negatywnymi opowieściami i złymi emocjami. Należy się wtedy głęboko zastanowić, czy nie powinniśmy zaprotestować i odmówić słuchania ciągłych narzekać. Niektórzy bowiem mają skłonności do ciągłego narzekania, co może mieć na nas negatywny wpływ. Nie mamy wcale obowiązku tego słuchać

Szczególnie szkodliwa będzie sytuacja, gdy dana osoba ciągle opowiada nam o tym samym problemie, a jednocześnie w żaden sposób nie stara się go rozwiązać i nie słucha naszych rad. Nie dajmy się wplątać w taką sytuację. Taka osoba po prostu przerzuca na Ciebie swoje problemy i pozwala, aby udzielał Ci się jej nastrój.

Jeżeli spędzasz dużo czasu z takimi osobami, to możesz zauważyć u siebie pewne negatywne skutki takich spotkań.

Oto symptomy naszego obniżonego nastroju:

  • brak miejsca w głowie na własne problemy
  • wahania nastroju
  • problemy z koncentracją

Warto zasygnalizować osobie, której zachowanie nas męczy, że nie podoba nam się to co robi. Zwłaszcza jeśli jest to bliska nam osoba. O takie relacje trzeba walczyć, ponieważ ktoś może sobie nie uświadamiać, że jego zachowanie jest męczące.

Niewykluczone, że po rozmowie z nami, zmieni swoje zachowanie i wszystko wróci do normy. Jeżeli spotkamy się z agresywną reakcją i wypieraniem, to niestety trzeba się zastanowić nad zakończeniem takiej relacji. Przede wszystkim nie możemy pozwolić na wpędzenie się w wyrzuty sumienia. Wtedy poczujemy się jeszcze gorzej.

Takie osoby często mają wysokie zdolności manipulacyjne. Musimy być bardzo ostrożni. Nie pozwólmy, aby czyjeś problemy zawładnęły całym naszym życiem. Należy siebie stawiać na pierwszym miejscu, zwłaszcza jeśli zauważamy, że dana osoba wcale nie korzysta z naszego wsparcia.

Często bywa tak, że ktoś jest tak zaślepiony swoimi problemami, że nie jest w stanie ich racjonalnie rozwiązać. W takich sytuacjach musimy jasno zakomunikować, że już nie chcemy uczestniczyć w próbach rozwiązania tego problemu. Należy słuchać swojej intuicji i dbać o swój komfort psychiczny.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!