Oto kilka wskazówek, które przydadzą się każdemu ogrodnikowi: Jak siać koper, aby rósł bujnie i aby wystarczyło go do samej zimy.

Często zastanawiamy się nad tym jak prawidłowo siać koperek, aby bujnie i obficie wyrósł. Poniżej przedstawiam kilka cennych wskazówek, z którymi każdy powinien się zapoznać.

Przecież nikt z nas nie wyobraża sobie letniego posiłku bez koperku, który daje niesamowity aromat. To właśnie z koperkiem najczęściej podawane są młode ziemniaki czy surówka z warzyw. W sumie koperek nadaje się do prawie każdej potrawy, bo nadaje jej przepyszny smak.  

Jeśli w środku lata masz w przydomowym ogródku to zostaw go do jesieni – wówczas go zbierzesz. Poniżej przedstawiam kilka ważnych informacji odnośnie tego na co zwrócić uwagę przy siewie koperku w lipcu.  

Sianie kopru w lipcu 

Najpierw należy odpowiednio przygotować glebę pod siew. Niemniej jednak należy wybrać odpowiednie miejsce. Powinno to być słoneczne miejsce, które przed siewem koperku zostanie nawożone dodatkami organicznymi. Zaznaczę, że gleba wapienna nie nadaje się do uprawy kopru. Do nawożenia gleby pod koperek możesz wykorzystać kompost lub humus.  

Przygotowanie nasion do siewu 

Przygotowania do siewu warto zacząć 2 dni przed tym przedsięwzięciem. Nasiona kopru warto umieścić na płóciennej szmatce lub gazie, następnie namocz w wodzie. Wodę należy zmieniać średnio co 8 godzin. Dzięki temu nasiona znacznie szybciej wykiełkują niż w przypadku braku namaczania. 

Prawidłowy siew kopru 

Warto pamiętać o tym, że otwory na ziarna kopru muszą mieć głębokość około 3 cm, a odległość pomiędzy nimi powinna wynosić co najmniej 25 cm. Koper można siać obok innych warzyw, zwłaszcza nieopodal cebuli, sałaty lub rzodkiewki.  

Przerzedzanie koperku 

Gdy pojawią się pierwsze pędy koperku nie zapomnij o jego przerzedzeniu. Dzięki temu wzrost kopru nie ulegnie spowolnieniu. Koperek można przerzedzać, gdy będą widoczne pierwsze 3 lub 4 liście. Sadzić w odległości około 3-5 centymetrów.  

Jak można zauważyć siew koperku w lipcu nie należy do trudnych czynności. Niemniej jednak nie zapomnij o monitorowaniu stanu gleby. Trzeba ją regularnie nawilżać, a w razie potrzeby nawozić azotem. Życzę powodzenia w uprawie aromatycznego koperku! 

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!