Gwarantujemy, że nie opadnie i będzie smakować jak z cukierni. Dlatego profesjonalni cukiernicy zawsze mają idealne ciasto.

Dla wielu cukierników przygotowanie idealnego ciasta to duże wyzwanie.

Ponieważ jest to ciasto poddane obróbce termicznej – wypalane, ten etap przygotowania, wraz z odpowiednią proporcją surowców, wydaje się być najważniejszy.

Przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek bezpośrednio od francuskich cukierników, dzięki którym z tego ciasta będziesz mógł przygotować idealne wietrzniki, eklery i inne popularne desery. Jednocześnie wprowadzamy również podstawowy przepis odpowiadający proporcji składników w perfekcyjnym cieście, według francuskich cukierników.

Podstawowy przepis na ciasto

Składniki:

  • 100 g masła
  • 250 ml wody
  • ½ litra soli
  • 200 g mąki pszennej
  • 4 jajka

Przygotowanie:

Do garnka wlewamy wodę, dodajemy masło i szczyptę soli .

Doprowadź miksturę do wrzenia, rozpuść tłuszcz i wyjmij garnek z pieca. W tym momencie wsypujemy mąkę i zaczynamy ją przetwarzać.Gdy wszystko połączymy w jedną masę, garnek odstawiamy do pieca. Teraz musimy ciężko pracować, bo będziesz cały czas mieszać ciasto i jednocześnie je dmuchać. Kiedy jest jędrna, dość błyszcząca i pozostawia zwartą, cienką białą warstwę na spodzie, gotowe .

Ponownie wyjmij je z pieca, pozwól ostygnąć przez kilka minut (możesz przyspieszyć proces schładzania przekładając ciasto do szklanej miski) i zacznij ubijać w nim jedno jajko, aż powstanie gładkie i lśniące ciasto. Po drodze napełniamy worek cukierniczy i spryskujemy go w żądanych kształtach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Możesz wykonać różne kształty – kule, wieńce, wiatraczki.

Sekretem sukcesu jest pieczenie

Cukiernicy wiedzą, że ciasto zawsze przygotowuje się w wysokich temperaturach – trzeba je zostawić, szczególnie na początku pieczenia. Postępuj więc w następujący sposób – umieść blachę w piekarniku nagrzanym do 230 stopni.

Piecz przez dziesięć minut, a następnie skręć temperaturę do 200 stopni. Po około dziesięciu minutach zacznij obserwować, jak wygląda powierzchnia każdego kawałka. Muszą być ładnie zabarwione na złoty kolor, nie mogą być białe ani ciemnobrązowe. To bardzo ważne, ponieważ każdy piekarnik piecze inaczej.

Najczęstszy problem przy pieczeniu – ciasto jest płynne i nie zachowuje kształtu

Podstawą do tego, aby ciasto się dla Ciebie nie rozpuściło, są dwie rzeczy – stopniowo dodawać jajka i po wyjęciu z pieca, aby całkowicie ostygło, czyli nie spiesz się. Jeśli ciasto i tak nie trzyma swojego kształtu (nałożyć łyżeczkę ciasta na papier do pieczenia i runo zacznie się rozpływać na boki), należy je nieco zagęścić.

 Ale NIGDY nie rób tego, dodając tylko mąkę, ciasto nie napompuje się w razie potrzeby i nie wypełni się prawidłowo. Jeśli ciasto jest zbyt płynne, ponownie rozpuść masło w wodzie w tych samych proporcjach i zagotuj mąkę w miksturze.

Pozostaw do ostygnięcia, a następnie ubij trochę w oryginalne bardziej płynne ciasto. Lub – i zwykle jest to lepsza opcja – zacznij od nowa i usuń trochę wody. Jeśli ciasto pozostanie zbyt płynne, nie będzie puchnąć, będzie miękkie i wilgotne.

Porady i wskazówki do perfekcji

We francuskich książkach cukierniczych często natkniesz się na prostą mantrę, która brzmi 2: 1: 1: 2. Jest to stosunek wagi poszczególnych składników podczas dodawania ich do ciasta, tj. 2 części wody, 1 część masła, 1 część mąki i 2 części jaj (jajka należy dobrać odpowiednio do ich wielkości).

W zależności od rodzaju mąki (stosunek glutenu do mąki i jej jakość) proporcje mogą się nieznacznie różnić. Lekko spryskaj blachę do pieczenia na całej powierzchni wodą z opryskiwacza i dopiero wtedy wykładaj ciasto woreczkiem. Gdy ta woda wyparuje, pomoże to w bardziej efektywnym wyrośnięciu ciasta.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!